Zamknij

Rewitalizacja terenów nad Utratą w Chodakowie: będą aleje i altany

13:54, 18.06.2018 UM Sochaczew Aktualizacja: 13:59, 18.06.2018
Skomentuj

Jeszcze w tym roku sochaczewianie zyskają kolejne atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rodzinnych spacerów. Kilka dni temu ratusz ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenów nad Utratą w Chodakowie. Projekt ma objąć obszar o powierzchni ponad 2,6 hektara.

To już drugi, zapowiadany przez władze miasta, element programu rewitalizacji terenów zielonych w Chodakowie. Pierwszym była gruntowna renowacja parku przeprowadzona w ubiegłym roku. Zamontowano wtedy fontannę, oświetlenie, ustawiono ławki, kosze, wyznaczono nowy przebieg ścieżek spacerowych, w całości przebudowano przecinającą park ulicę Hotelową, zadbano o zieleń i nowe nasadzenia. Teraz rewitalizowany ma być teren znajdujący się nad rzeką Utratą, leżący pomiędzy ulicami Młynarską i Parkową.

 

Zieleń i 600 metrów alejek

Wyłoniona w przetargu firma przede wszystkim zajmie się zielenią, jej pielęgnacją, oczyszczeniem całego terenu, wycięciem krzaków, dosadzeniem nowych drzew i krzewów. Jak czytamy w projekcie, chodzi o niemal 150 krzewów liściastych (dwa gatunki trawy) oraz czternaście iglastych sosen górskich. Zieleń wzbogaci także siedem nowych drzew. Od ulicy Młynarskiej, aż po krańce terenu objętego projektem, spacerować będzie można po 600 metrach nowych alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Obok już istniejącego, wykonawca od podstaw założy niemal 1300 m2 nowego trawnika.

Altany i miejsce na ognisko

Całość uzupełni tzw. mała architektura, czyli dziewięć ławek, kosze na śmieci, dwanaście stojaków na rowery i najciekawsze z nich - dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie terenów rekreacyjnych stanie też okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować sąsiedzkie spotkania przy grillu. Gości na miejsce doprowadzą nowe schody zbudowane tuż obok zabytkowego dębu, stanowiące symboliczne przedłużenie ulicy Hotelowej gruntownie przebudowanej w ubiegłym roku.

- Kilkadziesiąt lat temu chodakowianie tłumnie wypoczywali nad Utratą, łowili ryby, organizowali pikniki i warto do tej pięknej historii wrócić. Po renowacji teren stanie się dostępny dla każdego, także osób niepełnosprawnych. Cały obszar oświetlą dwadzieścia dwie lampy. Termin zakończenia prac wyznaczyliśmy na 30 października - mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Powrót do przeszłości

Omawiany teren, podobnie jak pobliski park z fontanną, podlega ochronie konserwatorskiej, ponieważ obydwa stanowią część dawnego zespołu dworskiego w Chodakowie, którego jedyny zachowany do dziś materialny ślad, to dwór z ok. 1820 roku. Do lat dwudziestych minionego stulecia dwór był znanym ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego, a sprzyjała temu lokalizacja na trakcie wiodącym w stronę Żelazowej Woli i dalej do Warszawy. Od traktu obsadzanego lipami (zachowana do naszych czasów zabytkowa aleja wzdłuż ulicy Chopina) do dworu wiódł szeroki podjazd. Obok budynku znajdował się ogród warzywny i sad, a między traktem, a rzeką Utratą rozciągał się rozległy park ze stawem. W czasie II wojny światowej budynek i park uległy poważnej dewastacji. W latach PRL część drzewostanu przekształcono w park miejski, a na pozostałym terenie wybudowano bloki. W ten sposób piękny park dworski stracił swoją początkową formę, a ze starego układu kompozycyjnego zieleni zachowała się jedynie wspomniana aleja lipowa.

Projekt pod nazwą "Rewitalizacja terenów nad Utratą w Chodakowie - etap II: zagospodarowanie nadbrzeża rzeki" realizowany będzie w ramach zadania "Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowacje i rozwój terenów zieleni".

(UM Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ZaratustraZaratustra

0 0

Wybory coraz bliżej to prace w Sochaczewie ruszyły :) 10:22, 19.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

WłodekWłodek

0 0

Tradycyjnie, co 4 lata :) 14:35, 19.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%